יום חמישי, 25 באוגוסט 2022

טיפולים מומלצים עבור אוטיזם (דעה פרטית מאוטיסטית ואמא למרוצפת)

קודם כל, יש את הטענה של "אוטיזם זו לא מחלה על כן לא צריך לטפל בה". אני לא ארד פה לדיון הזה כי מבחינתי הוא מורכב והתשובה היא לא חד משמעית כמו שמתומצת במשפט, אבל יש דבר אחד שהוא ברור ונכון לא משנה במה אנו מצדדים- יש תסמינים של אוטיזם שהם בהחלט תסמינים של מצוקה אז אין שום בעיה לטפל בהם, זאת זכותו הבסיסית של הילד.
נניח, חוסר תקשורת אכן יכול להיות סימן של מצוקה. אני לא מדברת על חוסר דיבור, חוסר תקשורת כללית. התבודדות. רגישות יתר שמתגברת. אלו אכן סימני של מצוקה גם אצל אוטיסטים. לא צריך לצפות מאיתנו להפוך לחיות מסיבות, אבל אם רואים שאנחנו מוותרים על פעילויות שפעם דווקא נהנו מהם כי אנחנו לא רוצים אינטרקציה עם אנשים ודברים מציפים זה בהחלט סימן לכך שמשהו עובר עלינו וכן צריך טיפול.

בכל הנוגע לטיפולים התנהגותיים והדרכות הורים, אני מעדיפה לקבל אותם מפסיכולוגים ועובדים סוציאליים בעלי ניסיון והתמחות במרוצפים.
הטיפולים המועדפים עליי עבור ילדים הם שיטות DIR
https://www.tandfonline.com/.../10.3109/01942638.2014.918074
EDSM
https://hrcak.srce.hr/file/341909
עבור מתבגרים ובוגרים:
TEACCH
https://scholar.google.co.il/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&as_vis=1&q=TEACCH+AUTISM+SCHOOLER&btnG=
ו-CBT
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/pits.21717
בכל הנוגע לטיפולים פסיכותרפיסטים, המכון לחקר האוטיזם בירושלים גרס כי אינם יעילים. * לאוטיזם ספציפית, כמובן המצב שונה במידה והאוטיסט זקוק לטיפול פסיכותרפי מסיבות אישיות. הרצאה מרתקת ומומלצת:
https://www.youtube.com/watch?v=XlavH-z0YfU
טיפולים נוספים:
עבור שיפור דיבור ותקשורת- קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה.
שימוש בתקשורת חלופית AAC
https://www.tandfonline.com/.../10.../07434618.2016.1267795
אנא ראו גם שיטת אתה https://www.facebook.com/atatype
עבור שיפור בתקשורת הכללית- טיפולים עם בע"ח, טיפול במשחק (ספורט מאוד מומלץ, אנא ראו תוכנית SPARK בארצות הברית: https://sparkforautism.org/), טיפולים במוזיקה ופיתוח קול, דרמה תרפיה. לאוטיסטים שאוהבים אומנות אז גם טיפול באומנות.
עבור וויסות חושי- ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה.
*לכל הנוגע לגמילות וכיוצא, מעדיפה להיעזר בשילוב של הדרכת הורים+קלינאית+ריפוי בעיסוק ובמקרים מסויימים גם פיזיותרפיה.

עכשיו לגביי טיפולים תזונתיים למיניהם-
להרבה אוטיסטים וadhd יש בעיות בסוגויות תזונתיות וקושי לשמור על דיאטה בריאה ומאוזנת, זה לא סוד. 
יש כל מיני תאוריות למה זה אבל כרגע זה הכל עדיין נחקר ואין שום דבר שנאמר בוודאות. 
אז הדרך הכי טובה לטפל בילד מרוצף או עם עודף איפולסיביות תזונתית זה פשוט להיעזר בדיאטנית בשילוב עם מרפא בעיסוק שיש להם מושג באבחנות של הילד (לפעמים זה רק אוטיזם או רק adhd, לפעמים זה ביחד, לפעמים יש עוד דברים בפרופיל הרפואי למשל סכרת סוג 2...).
אני אף פעם לא ממליצה "לנסות" תזונה או תוסף תזונה על ילד או בוגר בלי התייעצות עם רופא מראש (ודיאטניות קליניות עובדות עם תיק רפואי ובצמוד למעקב של רופא מטפל).
גם כשאני נותנת תוספים לילדה (נניח מלטונין לשינה) אני עושה זאת בייעוץ עם רופא. 

עכשיו לגביי תאוריות שונות ומשונות על השפעות מערכת העיכול ואוטיזם-
1. תאוריית המיקרוביום- לכולנו יש חיידקים במעי, המכונים "פלורת המעי". פלורת המעי עוברת שינויים ותהפוכות במהלך כל החיים. נמצאו כל מיני עדויות של הקשר בין תרכובת של פלורה מסויימת למחלות כמו דיכאון, חרדה, קשב וריכוז וכן גם אוטיזם. רופאת הילדים הישראלית דר מירה גורוביץ חקרה וחוקרת את הנושא למי שמתעניין. 
אז אנחנו יודעים שיש קשר, אנחנו לא יודעים את טיב הקשר במלואו כי יש לנו בעיה קטנה שעדיין לא נפתרה- אנחנו לא סיימנו לנתח ולפענח את כלל פלורת המעי שיכולה להתקיים אצל בן אדם ומה כל מיקרוביום עושה או כיצד הם עובדים במערכות גוף שונות. אז אנחנו יכולים רק לשער מה תזונות, תרופות ומאכלים מסויימים יכולים לעשות וזה בעיקר דרך מחקרים תצפיתיים או ניתוחי מחקרי עבר.
2. תאוריית המעי המודלק- התאורייה הזאת נקשרת לא רק לאוטיזם אלא לבערך רוב המחלות שקיימות בעולם, כולל אלרגיות למיניהם. על רגל אחת: יש דלקת כרונית במעי, זה משפיע על עיבוד וספיגת האוכל, ובמקרים מסויימים גם גורמת לבעיות של זליגת חלקיקי מזון לתוך מערכת הדם ומחולל מחלות. 
מה אנחנו יודעים בוודאות: אכן יש מחלות כרוניות במעי שעדיין יש לנו בעיה לאבחן כל חולה, במיוחד אם הדלקת היא קטנה מדי, וזה אכן מתקשר לעלייה בהפרעות נוירולוגיות ומנטאליות. לאוטיסטים אכן יש נטייה גבוהה יותר לדלקות האלה ולבעיות עיכול בכללי. הטיפול הנפוץ הוא דיאטה יעודית, שמירה על אורח חיים בריא, טיפול נפשי להורדת סטרס ומקרים מסויימים סטרואידים או, במקרה ולא עובד, תרופות ביולוגיות ואף כריתת החלקים הנוטים לדלקתיות שלא עוברת. 
אז שוב פעם אנחנו חוזרים לדיאטנית קלינית, מרפא בעיסוק וכנראה מוסיפים לזה פסיכולוגית או עוסית קלינית לקבלת כלים לשמירה על בריאות נפשית טובה יותר. וכמובן כמובן, במקרה שבו יש בעיות במע' עיכול מאובחנות- מעקב וטיפול אצל גסטרולוג.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה